Yetişkinler yüzme öğrenebilir mi? Bu soruyu sıkça alıyoruz!

Yaşınız kaç olursa olsun yüzmeyi öğrenebilirsiniz. İyi bir antrenör olan Seyit ALİ KARADAĞ' dan  duyduğum şu güzel sözü sizler ile paylaşmak istiyorum. "Anne karnında su içerisindeydik ve yüzmeyi biliyorduk! Korkuyu sonradan öğrendik." Genellikle yetişkin öğrencilerimizden sıkça şu soruyu alıyoruz. "Bu yaştan sonra yüzme öğrenebilir miyim? Su üzerinde kalmayı, teknik ve doğru bir şekilde stil yüzmeyi, hatta master gruplarında performans yüzücüsü olmayı bile başarabilirsiniz. Mutlaka bir profesyonelden destek almalı ve ilk büyük adımı atmalısınız. Yani BAŞLAMAK..

Genellikle geçmiş yaşantılarınızın yüzme öğreniminizin gecikmesinde büyük bir psikolojik etkeni vardır. Kötü bir yüzme tecrübesi, kötü bir su içi şakalaşma, boğulma tehlikesi atlatma gibi. Gerek sizin gerekse çevrenizdekilerin bu geçmiş yaşantı anındaki verilen tepkileri bilinçaltınızın yüzmeyi "Bu korkulacak bir eylem." olarak işlemiş olma ihtimali yüksek. Peki nasıl bu sorunun üstesinden gelebiliriz? Öncelikle yaşadığımız yerdeki yüzme okulları veya yüzme eğitmenlerini araştırıp size en uygun olanını tercih etmelisiniz. Kendi başınıza öğrenmeye çalışmak veya kısmen yüzebilen bir yakınınızdan yardım almanız durumu daha kötü hale getirebilir. Ciddi tehlikelerle karşı karşıya gelebilirsiniz.  

Suya yaklaşma, suya alışma ve eğitmene güven duyma evrelerini aştıktan sonra özellikle grup derslerinde sizinle aynı durumda olan diğer yetişkinleri de görerek daha da cesaretlenebilirsiniz. Eğitmen size doğuştan gelen yeteneğinizi hatırlatarak hatta sadece kendinizi keşfetmenizi sağlayarak  kısa bir sürede yüzme öğrenmenize yardımcı olacaktır. Bu aşamada sadece su içi teknik çalışmalar değil psikolojik yaklaşım da çok önemli olacağı için mutlaka alanında ihtisas yapmış bir yüzme eğitmeni ile çalışmanızı tavsiye ederiz. 

Kaç derste yüzme öğrenirim? Bu tamamen kişiden kişiye değişen bir durum olduğu gibi kendinizi asla ders sayısı ile sınırlandırmamalısınız. Öğrenim hayat boyu devam eder. Biliyoruz, yine de içinizi rahatlatmak istiyorsunuz. Kurslarımıza katılan yetişkin öğrencilerin %90 ' ı neredeyse ilk 3 derste su üzerinde kalmayı öğreniyor. En az bir stilde yüzmeleri ise 8 dersi bulabiliyor. Ağır travmatik durumlarda ise 3 ay' a kadar uzadığını gözlemledik. Tabi ki yüzme gibi bir spor için bu süreler oldukça komik. Çünkü zamana karşı yarışan bir spor branşıyız ama ne ironiktir ki saniyeleri geliştirmek için on yıllar boyu antrenman yapıyoruz. Ekonomik durumunuzu, istikrarlı katılımınızı, bulunduğunuz il veya ilçedeki havuz durumlarını göz önüne alarak ne kadar uzun süre eğitimlere devam ederseniz sizin için o kadar iyi olacaktır. Az enerji harcayarak ve doğru teknik ile uzun mesafeler yüzmeniz için aldığınız her bir dersin oldukça faydası olacaktır. 


Antalya ' nın Alanya ilçesinde bulunan yetişkin yüzme kursu eğitimlerimize katılmak veya bilgi almak için bizleri dilediğiniz zaman arayabilirsiniz..

Barış Cem ŞENGÜL