Yüzme kursu için en gerekli 5 malzeme!

Alanya yüzme kursu hizmeti almak isteyen öğrenciler için  yüzme kurslarında gerekli malzemeleri sizlere aşağıda açıklayacağız. Gerek kulübümüzden gerekse başka illerde farklı kulüplerde yüzme kursu hizmeti alacaksanız bu makalemiz tam size göre. Temel olarak yeni başlayanlar seviyesi için en gerekli malzemeleri sizlere listeledik fakat her spor kulübünün farklı istekleri olabilir mutlaka eğitmeninize danışmanızda fayda olacaktır.


MAYO

Öğrencilerimizin su içerisinde ve performans sırasında rahat hareket edebilmeleri için tek parça mayo tercih etmelerini istiyoruz. Yüzerken ağırlık yapabilecek bol mayolar yerine vücudu saran mayolar tercih edilmelidir. Bol ve dalgalı kumaşlardan oluşan mayolar sürtünme etkisi ile sporcuları su içerisinde daha fazla yoracaktır. Kesinlikle uzun ipleri olan içeriden bağlamalı mayolar tercih etmemelisiniz hareket esnasında dolanabilir ve risk oluşturabilir.

BONE

Bez veya silikon bone tercih edebilirsiniz. (Kulübümüz Alanya yüzme kursu için sizlere ücretsiz bez bone hediye eder.) Boneler bilinenin aksine sadece saçın ıslanmaması için kullanılan malzemeler değildir. Saçın havuza dökülmesini önlemesi için de gereklidir. Özellikle 3-6 yaş grubunun derslerde bez bone kullanmasını tavsiye ediyoruz. Çünkü silikon bonenin takılması zor olduğu için ders ortasında sürekli bonesi ile ilgilenebilir ve dersin işleyişi aksayabilir. Fakat daha büyük yaş gruplarının silikon bone kullanmasını tavsiye ediyoruz. Küçük yaş gruplarından ziyade daha çok hız ve performans gerektiren aktiviteler yapılacağından silikon bone sporcuyu daha rahat ettirecektir. Unutmayın ki bonelerin de çocuk ve yetişkin olarak bedenleri mevcuttur. Ürün alırken bedenlerini kontrol etmeyi unutmayınız. Silikon bone tercih ederken 50 ila 60 gram olmasına dikkat etmelisiniz. Daha düşük gramajlardaki boneler takıp çıkarırken tırnak veya kesici bir yere teması sonrasında daha kolay yırtılabilirler. (Kulübümüze ait silikon bonelerimiz 50 gram ve üzeridir) 


YÜZME GÖZLÜĞÜ

Gözlük satın alırken mutlaka burun yapınıza göre deneyerek almalısınız. Kenarları silikon malzemeden olan göz çevresini acıtmayacak gözlükler tercih etmelisiniz. Eğer sporcu gündelik yaşantısında numaralı gözlük kullanıyor ve bununla alakalı endişeleri var ise hemen rahatlatalım! Numaralı yüzme gözlükleri mevcut! Yüzme kursuna kayıt olmadan bir süre önce temin etmelisiniz zira her ilde her şubede olmayabilir. Yüzme kurslarında nefes kontrolü çalışmaları yapılacağından dolayı burnu kapalı gözlükler hem güvensiz olacaktır hem de eğitmen tarafından kabul görmeyecektir. Bu sebeple burnu kapalı gözlüklerden uzak durmalısınız. Bir çok çeşit ve markanın yüzme gözlüğü olduğunu biliyoruz. Küçük yaş gruplarında ekonomik malzeme tercih edilmesini özellikle istiyoruz. Çünkü çok eğlenceli geçen bir yüzme dersinden sonra gözlük, bone ve diğer malzemeler soyunma odalarında unutulabiliyor. Malzemesine sahip çıkma bilinci oturana kadar ekonomik malzeme alınmasını uygun görüyoruz. NOT: Buhar yapmayan gözlük yoktur bunun için ayrıca satılan kimyasallar vardır. ( tavsiye etmiyoruz )

TERLİK VEYA KAYDIRMAZ ÇORAP

Herhangi bir sınırlamamız yok fakat terliğin havuz, fayans zeminlerinde kaymayacağı tırtıklı tabanları olması sporcunun güvenliği açısından önemlidir. Özellikle küçük yaş gruplarında son dönemlerinde moda olan kaydırmaz çorabı tercih edebilirsiniz. Terliğinizin havuz dışında kulanmamaya dikkat etmelisiniz çünkü branşımız gereği hijyen konusunda çok hassasız..

BORNOZ & HAVLU

Yüzme derslerinden sonra kullanmanız için bir bornoz veya havlunuz olmalı. Tercih edeceğiniz malzemenin ıslandıktan sonra size ağırlık yapmaması adına mikrofiber veya kısa ölçülerde bir havlu olması yüzme dersinden sonra taşıyacağınız mesafe içinde size kolaylık sağlayacaktır.

Merak ettiğiniz diğer şeyler için bizlere ulaşabilirsiniz.