rocket
Blog - Alanya Yüzme Kursu

Blog

Yetişkinler yüzme öğrenebilir mi? Bu soruyu sıkça alıyoruz!

Yetişkinler yüzme öğrenebilir mi? Bu soruyu sıkça alıyoruz!

Yaşınız kaç olursa olsun yüzmeyi öğrenebilirsiniz. İyi bir antrenör olan Seyit ALİ KARADAĞ' dan  duyduğum şu güzel sözü sizler ile paylaşmak istiyorum. "Anne karnında su içerisindeydik ve yüzmeyi biliyorduk! Korkuyu sonradan öğrendik." Genellikle yetişkin öğrencilerimizden sıkça şu soruyu alıyoruz. "Bu yaştan sonra yüzme öğrenebilir miyim? Su üzerinde kalmayı, teknik ve doğru bir şekilde stil yüzmeyi, hatta master gruplarında performans yüzücüsü olmayı bile başarabilirsiniz. Mutlaka bir profesyonelden destek almalı ve ilk büyük adımı atmalısınız. Yani BAŞLAMAK..

Genellikle geçmiş yaşantılarınızın yüzme öğreniminizin gecikmesinde büyük bir psikolojik etkeni vardır. Kötü bir yüzme tecrübesi, kötü bir su içi şakalaşma, boğulma tehlikesi atlatma gibi. Gerek sizin gerekse çevrenizdekilerin bu geçmiş yaşantı anındaki verilen tepkileri bilinçaltınızın yüzmeyi "Bu korkulacak bir eylem." olarak işlemiş olma ihtimali yüksek. Peki nasıl bu sorunun üstesinden gelebiliriz? Öncelikle yaşadığımız yerdeki yüzme okulları veya yüzme eğitmenlerini araştırıp size en uygun olanını tercih etmelisiniz. Kendi başınıza öğrenmeye çalışmak veya kısmen yüzebilen bir yakınınızdan yardım almanız durumu daha kötü hale getirebilir. Ciddi tehlikelerle karşı karşıya gelebilirsiniz.  

Suya yaklaşma, suya alışma ve eğitmene güven duyma evrelerini aştıktan sonra özellikle grup derslerinde sizinle aynı durumda olan diğer yetişkinleri de görerek daha da cesaretlenebilirsiniz. Eğitmen size doğuştan gelen yeteneğinizi hatırlatarak hatta sadece kendinizi keşfetmenizi sağlayarak  kısa bir sürede yüzme öğrenmenize yardımcı olacaktır. Bu aşamada sadece su içi teknik çalışmalar değil psikolojik yaklaşım da çok önemli olacağı için mutlaka alanında ihtisas yapmış bir yüzme eğitmeni ile çalışmanızı tavsiye ederiz. 

Kaç derste yüzme öğrenirim? Bu tamamen kişiden kişiye değişen bir durum olduğu gibi kendinizi asla ders sayısı ile sınırlandırmamalısınız. Öğrenim hayat boyu devam eder. Biliyoruz, yine de içinizi rahatlatmak istiyorsunuz. Kurslarımıza katılan yetişkin öğrencilerin %90 ' ı neredeyse ilk 3 derste su üzerinde kalmayı öğreniyor. En az bir stilde yüzmeleri ise 8 dersi bulabiliyor. Ağır travmatik durumlarda ise 3 ay' a kadar uzadığını gözlemledik. Tabi ki yüzme gibi bir spor için bu süreler oldukça komik. Çünkü zamana karşı yarışan bir spor branşıyız ama ne ironiktir ki saniyeleri geliştirmek için on yıllar boyu antrenman yapıyoruz. Ekonomik durumunuzu, istikrarlı katılımınızı, bulunduğunuz il veya ilçedeki havuz durumlarını göz önüne alarak ne kadar uzun süre eğitimlere devam ederseniz sizin için o kadar iyi olacaktır. Az enerji harcayarak ve doğru teknik ile uzun mesafeler yüzmeniz için aldığınız her bir dersin oldukça faydası olacaktır. 


Antalya ' nın Alanya ilçesinde bulunan yetişkin yüzme kursu eğitimlerimize katılmak veya bilgi almak için bizleri dilediğiniz zaman arayabilirsiniz..

Barış Cem ŞENGÜL

Kışın yüzme dersine gidilir mi? Kışın havuza üye olunur mu?

Kışın yüzme dersine gidilir mi? Kışın havuza üye olunur mu?

SPOR VE EĞİTİM AMAÇLI YÜZME HAVUZLARI İÇİN KIŞ DÖNEMİ ÜYELİK

Kış döneminde genellikle insanlar üşüyeceği ve soğuk olacağı düşüncesi ile havuzlardan uzak durmaktadırlar. Fakat bu düşünce kesinlikle yanlış.. Genellikle kış döneminde eğitim ve spor için ayrılan yüzme havuzları ( üstü kapalı olanlar ) 24 saat boyunca ısıtılmaktadırlar. İdeal sıcaklık dış ortam için 28-32 derece olmaktadır. Su sıcaklığı ise 26 - 28 derece olmaktadır. Yani bir fitness salonuna kayıt olmak ile yüzme havuzuna kayıt olmak neredeyse aynıdır. Burada üyenin dikkat etmesi gereken asıl konu havuz kullanımından sonra iyice kurulanmasıdır. Ayrıca egzersiz yapan insanların egzersiz yapmayanlara göre daha az hastalandığı kanıtlanmıştır.  Yanınıza alacağınız havlu, saç kurutma makinesi vb.. gibi şeyler işinizi görecektir. Tesislerin çoğunda saç kurutma makineleri bulunsa da bazılarında olmayabilir. Bunu üyelik işleminden önce arayarak teyit edebilirsiniz.

 Alanya belediyesinin olimpik yüzme havuzu ( kullandığımız tesis ) 12 ay boyunca son sistem teknolijler ile ısıtılıp dezenfekte edilmektedir. Eğer Alanya yüzme kursu hizmetlerimizden birine katılmayı düşünüyorsanız. Ana sayfamızdaki hizmetlerimiz hakkında bilgi edinebilirsiniz.

2023 Yüzme Yılınız Olsun!

2023 Yüzme Yılınız Olsun!

Bu yıl yüzme yılınız olsun! Bu kararı alırken;


Neden diğer insanlar gibi yeni yıla fit girme hayali ile spor salonlarına koşmak yerine farklı bir tercih yapıp  yüzme havuzuna gitmeyesiniz? Yüzme hem vücudumuz hem de zihnimiz için mükemmel bir gelişim aracıdır. Egzersiz yapmanın eğlenceli bir yoludur. Yüzme kas gruplarının çoğunu kullanır, bu nedenle iyi planlanmış bir yüzme antrenmanı, spor salonu antrenmanından daha faydalı olabilir veya aynı etkiyi yaratabilir. 


Yüzmenin Faydaları;


Yüzmek sağlığımızı iyileştirmenin harika bir yoludur. Düzenli yüzmenin kalp rahatsızlıkları, ritim bozuklukları, Tip 2 diyabet ve inme gibi kronik hastalıklara yakalanma riskini azalttığı ispatlanmıştır. Sakatlanma riski en düşük sporlardan biri olduğu için genç ve yaşlı herkes için uygundur. Suyun doğal kaldırma kuvveti ağırlığınızı eşit olarak dağıtır ve  kara / salon sporlarındaki gibi eklemlerinizde baskı görmezsiniz. Kilo vermenize, kaslarınızı güçlendirmenize, duruş bozukluklarınızı (skolyoz, kifoz ve lordoz gibi yaygın görülen) düzeltmeye yardımcı olur.

Yüzmede 4 stil bulunmaktadır. Serbest, Kurbağalama, Sırtüstü ve Kelebek olarak adlandırılırlar. Her stilde bir kaç kas grubu yoğun olarak kullanılmaktadır bu da spor salonuna gitmeyi tercih eden biri gibi izole bir kas grubunu çalıştırmanın aksine, yüzerken tüm kas gruplarınızı çalıştırma olasılığınızın daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Yüzmenin akıl ve ruh sağlığına da faydaları vardır. Stres ve kaygı seviyelerini azalttığı, depresyonu engellediği hatta uyku düzenini geliştirdiği gözlemlenmiştir. İster bir antrenman arkadaşı ile birlikte havuza gidin isterseniz havuzdan bir arkadaş edinin yüzme size sosyallik kazandıracaktır. Arkadaşlar birbirini destekler ve ellerinden gelenin en iyisini yapmaya teşvik eder.


Başlamanın yanı sıra istikrarlı olmak için motivasyon;


Nereden başlayacağını bilmiyorsanız belki de yüzme etkinliklerine, yüzme kurslarına veya havuzlara bir danışmalısınız. Bireysel çalışmaktansa bir yüzme kursuna katılmak düzenli ve planlanmış antrenman seanslarına dahil olmak devam etmek konusundaki motivasyonunuzu arttırabilir. Bu konuda 12 ay  boyunca Alanya ilçesinde yüzme kursu hizmetimiz bulunmaktadır. Yetişkinler ve çocuklar için planlanmış, haftalara ve günlere bölünmüş programlara dahil olabilirsiniz. Böylelikle güvenlik endişeniz de olmaz bir profesyonel antrenör eşliğinde hem eğitim alabilirsiniz hem de cankurtaran kontrolünde güvenli egzersiz yapmış olursunuz.

Unutmayın ilk büyük adım BAŞLAMAK!.. 2023 Yüzme ve spor yılınız olması dileğiyle.Numaralı Yüzme Gözlüğü Olduğunu Biliyor musunuz?

Numaralı Yüzme Gözlüğü Olduğunu Biliyor musunuz?

Numaralı gözlük (veya lens) kullanan biri olarak, gözlerinize bakmanın ne kadar önemli olduğunu zaten biliyorsunuz. Bu önem yüzme havuzlarında da devam eder. Yüzme gözlüğü kullanımı hem güvenlik hem de sağlık açısından oldukça önemlidir. Kulvar çizgilerini görmenizi, diğer yüzücüler ile çarpışmadan kaçınmanızı sağlar. Ayrıca klor ve kloraminler gibi kimyasalların tahriş edici, göz kızartıcı durumlarından korunmanızı sağlar. Alanya yüzme kursu hizmetlerimizden birine katılmayı düşünüyor fakat numaralı gözlük kullandığınız için endişeleriniz mi var? Bu yazı tam size göre..

 Genelde günlük yaşamında gözlük veya lens kullanan öğrencilerimiz numaralı yüzme gözlüğü olduğundan habersizler. Bazı büyük yüzme markalarının bu alanda oldukça iyi ürünleri mevcut. Onlardan bazıları şöyle;

Speedo Vanquisher
Speedo Mariner Yüzme Gözlüğü
TYR Blackhawk Optik Yüzme Gözlüğü
Utobest Yüzme Gözlüğü
Dr. B Barracuda Optik Gözlük
Zionor G7 Optik Yüzme Gözlüğü
WarmieHomy Yüzme Gözlüğü
Mad Wave Envy Yüzme Gözlüğü

 Alanya yüzme kursu hizmetlerimizden birine katılmayı düşünür ve malzeme konusunda kararsız kalırsanız bizlere iletişim kanallarımızdan ulaşın gerekli desteği sağlayalım.

Yüzme kursu için en gerekli 5 malzeme!

Yüzme kursu için en gerekli 5 malzeme!

Alanya yüzme kursu hizmeti almak isteyen öğrenciler için  yüzme kurslarında gerekli malzemeleri sizlere aşağıda açıklayacağız. Gerek kulübümüzden gerekse başka illerde farklı kulüplerde yüzme kursu hizmeti alacaksanız bu makalemiz tam size göre. Temel olarak yeni başlayanlar seviyesi için en gerekli malzemeleri sizlere listeledik fakat her spor kulübünün farklı istekleri olabilir mutlaka eğitmeninize danışmanızda fayda olacaktır.


MAYO

Öğrencilerimizin su içerisinde ve performans sırasında rahat hareket edebilmeleri için tek parça mayo tercih etmelerini istiyoruz. Yüzerken ağırlık yapabilecek bol mayolar yerine vücudu saran mayolar tercih edilmelidir. Bol ve dalgalı kumaşlardan oluşan mayolar sürtünme etkisi ile sporcuları su içerisinde daha fazla yoracaktır. Kesinlikle uzun ipleri olan içeriden bağlamalı mayolar tercih etmemelisiniz hareket esnasında dolanabilir ve risk oluşturabilir.

BONE

Bez veya silikon bone tercih edebilirsiniz. (Kulübümüz Alanya yüzme kursu için sizlere ücretsiz bez bone hediye eder.) Boneler bilinenin aksine sadece saçın ıslanmaması için kullanılan malzemeler değildir. Saçın havuza dökülmesini önlemesi için de gereklidir. Özellikle 3-6 yaş grubunun derslerde bez bone kullanmasını tavsiye ediyoruz. Çünkü silikon bonenin takılması zor olduğu için ders ortasında sürekli bonesi ile ilgilenebilir ve dersin işleyişi aksayabilir. Fakat daha büyük yaş gruplarının silikon bone kullanmasını tavsiye ediyoruz. Küçük yaş gruplarından ziyade daha çok hız ve performans gerektiren aktiviteler yapılacağından silikon bone sporcuyu daha rahat ettirecektir. Unutmayın ki bonelerin de çocuk ve yetişkin olarak bedenleri mevcuttur. Ürün alırken bedenlerini kontrol etmeyi unutmayınız. Silikon bone tercih ederken 50 ila 60 gram olmasına dikkat etmelisiniz. Daha düşük gramajlardaki boneler takıp çıkarırken tırnak veya kesici bir yere teması sonrasında daha kolay yırtılabilirler. (Kulübümüze ait silikon bonelerimiz 50 gram ve üzeridir) 


YÜZME GÖZLÜĞÜ

Gözlük satın alırken mutlaka burun yapınıza göre deneyerek almalısınız. Kenarları silikon malzemeden olan göz çevresini acıtmayacak gözlükler tercih etmelisiniz. Eğer sporcu gündelik yaşantısında numaralı gözlük kullanıyor ve bununla alakalı endişeleri var ise hemen rahatlatalım! Numaralı yüzme gözlükleri mevcut! Yüzme kursuna kayıt olmadan bir süre önce temin etmelisiniz zira her ilde her şubede olmayabilir. Yüzme kurslarında nefes kontrolü çalışmaları yapılacağından dolayı burnu kapalı gözlükler hem güvensiz olacaktır hem de eğitmen tarafından kabul görmeyecektir. Bu sebeple burnu kapalı gözlüklerden uzak durmalısınız. Bir çok çeşit ve markanın yüzme gözlüğü olduğunu biliyoruz. Küçük yaş gruplarında ekonomik malzeme tercih edilmesini özellikle istiyoruz. Çünkü çok eğlenceli geçen bir yüzme dersinden sonra gözlük, bone ve diğer malzemeler soyunma odalarında unutulabiliyor. Malzemesine sahip çıkma bilinci oturana kadar ekonomik malzeme alınmasını uygun görüyoruz. NOT: Buhar yapmayan gözlük yoktur bunun için ayrıca satılan kimyasallar vardır. ( tavsiye etmiyoruz )

TERLİK VEYA KAYDIRMAZ ÇORAP

Herhangi bir sınırlamamız yok fakat terliğin havuz, fayans zeminlerinde kaymayacağı tırtıklı tabanları olması sporcunun güvenliği açısından önemlidir. Özellikle küçük yaş gruplarında son dönemlerinde moda olan kaydırmaz çorabı tercih edebilirsiniz. Terliğinizin havuz dışında kulanmamaya dikkat etmelisiniz çünkü branşımız gereği hijyen konusunda çok hassasız..

BORNOZ & HAVLU

Yüzme derslerinden sonra kullanmanız için bir bornoz veya havlunuz olmalı. Tercih edeceğiniz malzemenin ıslandıktan sonra size ağırlık yapmaması adına mikrofiber veya kısa ölçülerde bir havlu olması yüzme dersinden sonra taşıyacağınız mesafe içinde size kolaylık sağlayacaktır.

Merak ettiğiniz diğer şeyler için bizlere ulaşabilirsiniz.